Orvosi egyetemi felvételi vizsgák

Készülj velünk az érettségire!
Online felkészítő tanfolyam indul március 15-én >>
részletek

Orvosi egyetemek szóbeli felvételi vizsgainterjúi (2025)

Frissítve: 2025.02.13.

A szóbeli felvételi elbeszélgetések célja nem a szaktudás vizsgáztatása, sokkal inkább a jelentkező személyére és személyiségére, képességeire és motivációira kíváncsiak. A megjelenés nem kötelező, azonban a lehetőség kihagyásával 50 (állatorvosi karon 60megszerezhető intézményi ponttól esik el a jelentkező, ami egyéb intézményi ponttal nem szerezhető meg, ill. váltható ki!

Alább összeszedtük a négy hazai orvosi egyetem és az állatorvosi képzés felvételi vizsgáiról szükséges tudnivalókat. A  felvételivel kapcsolatban további hasznos és fontos információkat az emeltbiosz.hu/felveteli oldalunkon találsz.

Egyetemtől függően eltérő időpontokban rendezik a szóbeli elbeszélgetéseket, várhatóan április elejétől június végéig. A részletekről minden egyetem e-mail tájékoztatót küld a hozzájuk jelentkezőknek, legkorábban márciusban. 

A hazai orvoskarok egymás közötti megállapodásaik révén kölcsönösen elfogadják egymás felvételi interjúinak pontozását, azonban intézményenként eltér, hogy az adott orvoskar mely más egyetemek orvoskarjainak szóbeli pontszámait fogadja el! Például a DE-ÁOK csak a SE-ÁOK felvételi elbeszélgetését fogadja el.

Az egyes egyetemek között további különbségek is vannak a felvételi eljárás tekintetében, pl. az elvárt dokumentumokban, önéletrajz szerkesztési módjában, továbbá abban, hogy az önéletrajzot kinyomtatva szükséges vinni a szóbeli felvételire, vagy szükséges feltölteni előzetesen a felvi.hu-ra.

A részleteket és a különbségeket az alábbi, megfelelő fülekre kattintva tudod elolvasni:

A Semmelweis Egyetem minden jelentkezőt behív a szóbeli felvételi meghallgatásra, melyre 2025. június 23-27. között kerül sor, a részletekről az érintetteknek április elején e-mailes tájékoztatót küldenek.

A szóbeli meghallgatásra az alábbi dokumentumokat szükséges vinni (továbbá egyiket sem szükséges feltölteni a felvi.hu oldalra): személyazonosításra alkalmas fényképes okmány (pl. személyi igazolvány, diákigazolvány) és vázlatos és könnyen áttekinthető önéletrajz (maximum egy A/4 oldal terjedelemben), lehetőség szerint 3 példányban. Motivációs levél helyett, az önéletrajz végén szükséges néhány mondatban összefoglalni az egyetemre jelentkezés okát, miértjét.

A szóbeli interjú kérdései elsősorban a motivációra és a személyes kompetenciákra (pl. a helyes érzelem- és szociális helyzetfelismerésre, a stressz-terheléshez való viszonyra) fókuszálnak. Az egyetem tájékoztatása szerint a beszélgetésre nem kell tanulni, azonban kiadtak egy Youtube-lejátszási listát 37 db videóval, amelyekben időjelölőkkel megjelölték a felvételi beszélgetés kb. 10 percnyi hosszúságú kiindulási témáit, melyekkel az interjúztatást kezdeni fogják. 

Az interjú során az orvosláshoz kötődő szituációs gyakorlatok (tipikus orvosi helyzetek) is előfordulnak majd, ahol a felvételiző feladata rangsorolni az előre megadott megoldások közül, döntését pedig meg kell indokolnia a bizottságnak. A fogorvosi képzésre jelentkezők esetében manuális készségfelmérő teszt is lesz, melynek jellegéről ide kattintva lehet tájékozódni (videó).

 

A főbb beszélgetési kiindulási témák a Youtube-videók alapján:

  • Mindennapi pszichiátriai, mentális egészségügyi kérdések: alvászavarok (inszomnia), szorongás és pánikbetegség, depresszió, táplálkozási- és testképzavarok, alkoholizmus
  • COVID19 világjárvány: szociológiai-népegészségügyi vonatkozásai; long- és post-COVID szindróma; a pandémia hatása a szorongásos zavarokra; a világjárvány tapasztalatai a rektor (Dr. Merkely Béla) szemszögéből
  • Gerontológia: az idős generációra jellemző gyakori betegségek és állapotok (stroke, zavartság, csontritkulás, porckopás, sarcopenia, daganatos betegségek, thrombosis, autoimmun problémák); idősek és táplálkozás, anyagcsere időskorban; otthoni szakápolás
  • Háziorvoslás/családorvoslás (alapellátás): a praxisközösségek tagjai és működése, háziorvoslás és idősek (számarányuk növekedése a társadalomban, időskori depresszió és dementia)
  • Betegközponti gyógyszeradagolás, gyógyszerformulálás, innovatív farmakológia
  • Multirezisztens baktériumtörzsek, antibiotikum rezisztencia mikrobiológiai kihívásai és felelőtlen antibiotikum használat
  • A mentőszolgálat (OMSZ): rövid ismertetése, története, feladatköre, jelentősége az egészségügyi ellátásban
  • Sürgősségi betegellátás
  • Rehabilitációs és helyreállító orvoslás
  • Robot-, táv- és űrsebészet
  • Alapvető egészségügyi kompetenciák: higiénés kézmosás (bemosakodás), sebkötözés, ülésjavító torna (helyes ülés), állkapocs (rágóízület) torna, szájüregi daganatok önvizsgálata
  • A fogászat helye és jelentősége az orvoslásban, korszerű és digitális fogászati technikák
  • A sejtbiológia orvosi jelentősége: endoszimbionta elmélet, sejtelmélet, Lynn Margulis, az eukarióta sejtek vizsgálatának lehetőségei
  • Egészségpolitika: a közjó, a jóléti (“gondoskodó”) állam, társdalmi szolidaritás és szubszidiaritás, a paciens és az orvos jogai és kötelességei; egészségügyi rendszerek és betegbiztosítás, TB, magánellátás
  • Egészségügy és informatika: adatvezérelt egészség és mesterséges intelligencia (MI, AI) az egészségügyben
  • Konduktív pedagógia: a Pető András Kar, Dr. Pető András rövid története, a Semmelweis Egyetem Pető András Gyakorló Óvodája, konduktív és rehabilitációs pedagógiai gyakorlóterületek
 

Még a szóbeli meghallgatást megelőzően (várhatóan májusban) regisztrálni szükséges az egyetem saját regisztrációs felületén az alkalomra, ahol választani kell egy időpontot a meghirdetett júniusi és júliusi alkalmak közül, valamint a felvi.hu oldalra szükséges feltölteni egy A4 méretű, legfeljebb egy oldalnyi terjedelmű hagyományos önéletrajzot (legkésőbb 5 nappal a beszélgetés időpontja előtt).

Az önéletrajzot a feltöltésen túl vinni kell kinyomtatva is a beszélgetésre. Tartalmaznia kell a kötelező tanulmányokról szóló információkon túl az esetleges korábbi képzettségeket, képességeket, érdeklődési köröket és önkéntes munkatapasztalatokat.  Motivációs levél nem kell, ehelyett az önéletrajz végén szükséges néhány mondatban röviden összefoglalni, miért jelentkezik a felvételiző orvosi képzésre.

A meghallgatás időtartama 20-30 perc. Az interjúztató bizottság először egy általános beszélgetést kezdeményez, elsősorban a hozott önéletrajzzal kapcsolatban. Ezután a jelentkező egy szóban megválaszolandó szituációs feladatot kap, amelynek célja nem a tárgyi (lexikális) tudás értékelése, hanem az orvosi működéshez szükséges társas készségek és személyes kompetenciák, attitűd, szociális érzékenység vizsgálata. A vizsgált kompetenciák közé értendő az egészségtudatosság, a mások iránti felelősségérzet és társadalmi érzékenység, etikai érzék és moralitás, tolerancia, kommunikáció, empátia és érzelemfelismerési képesség, együttműködési és szervezési készségek, döntésképesség, stressztűrőképesség. A kompetenciák közül a kommunikációs képességek felmérése minden esetben megtörténik és pontozásra kerül.

A meghallgatást követően a felvételi bizottság zárt ülésen értékeli a jelentkező teljesítményét, és meghatározza az elért pontszámot, amit a felvi.hu oldalon 5 munkanapon belül rögzít.

A Semmelweis Egyetem és a Debreceni Egyetem ÁOK az általános orvos szak tekintetében egységesen elfogadja az egymás szóbeli felvételi meghallgatásán elért eredményeit!

További információk az egyetem weboldalán: DE ÁOK felvételi GYIK 2025 és aok.unideb.hu/altalanos-orvos-szakra-felvetelizoknek

DE ÁOK Szóbeli tájékoztató: a PDF ide kattintva tölthető le

DE ÁOK felvételi felelős: Dr. Pap Pál adjunktus (ÁOK Dékáni Hivatal, Tanulmányi Osztály)

A szóbeli interjúra a jelentkezőnek magával kell hoznia egy kinyomtatott, A4 méretű, legfeljebb egy oldalnyi terjedelmű hagyományos önéletrajzot, ami tartalmazza a kötelező tanulmányokról szóló információkon túl az esetleges korábbi képzettségeket, képességeket, érdeklődési köröket és önkéntes munkatapasztalatokat. Az egyetem kérése, hogy az önéletrajz végén néhány mondatban foglalja össze a jelentkező, miért jelentkezik az orvosi egyetemre. Gépelt, maximum fél oldalnyi terjedelmű motivációs levelet is szükséges írni és a jelentkezőnek magával vinnie a beszélgetésre.

A szóbeli vizsga időtartama körülbelül 20-30 perc.

Kezdésként az interjúztató bizottság a személyes találkozóra hozott dokumentumokat áttekinti és általános beszélgetést kezdeményez a jelentkezővel, főleg a hozott dokumentumokban leírtakkal kapcsolatban. Ezt követően a jelentkező egy szituációs feladatot kap, melynek célja nem a tárgyi tudás felmérése, hanem az orvosi működéshez szükséges társas készségek és személyes kompetenciák, attitűd, szociális érzékenység vizsgálata, amely elsősorban az alábbiakat foglalja magában: egészségtudatosság, mások iránti felelősségérzet, érzelmek felismerése és empátia, etikai érzék, tudatos moralitás, tolerancia, társadalmi érzékenységkommunikációegyüttműködési- és szervezőkészség, döntésképesség és gyors reagálás, stressztűrés, érzelmi stabilitás, kiegyensúlyozottság.

A meghallgatást követően a felvételi bizottság zárt ülésen értékeli a jelentkező teljesítményét, és meghatározza az elért pontszámot. Az eredményt a vizsgát lebonyolító intézmény rögzíti a felvi.hu oldalán 5 munkanapon belül.

További információk: felvi.aok.pte.hu/intezmenyi-pontok-rendszere

A Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar a jelentkező kérésére elfogadja más általános orvosképző intézményben tett felvételi vizsgát abban az esetben, ha a jelentkező nem vett részt az SZTE által szervezett felvételi meghallgatáson. Ha viszont a jelentkező részt vett az SZTE által szervezett felvételi meghallgatáson, úgy kizárólag az ott elért pontszám kerül figyelembevételre.

A szóbeli meghallgatás időpontja és helyszíne: 
2025. április 4-5. Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központ (Szeged, Szőkefalvi-Nagy B. utca 6.)

További információk: med.u-szeged.hu/felveteli-informaciok/szobeli-felveteli-240411/szobeli-felveteli

Az Állatorvostudományi Egyetem meghallgatásán a maximális pontszám 60 pont, amely az alábbiak szerint áll össze: 20 pont írásbeli pályaalkalmassági (motivációs) vizsgálatra, 20 pont az ezt követő szóbeli elbeszélgetésre, és további 20 pont adható 5 éven belüli releváns munkatapasztalatra (szakmai ajánlólevél, munkáltatói igazolás), vagy iskolai közösségi szolgálatra (IKSZ).

A felvételi vizsga napján, reggel a behívottak egy egyszerű, 10 perces számítógépes teszttel (motivációs kérdőív, pályaalkalmassági vizsgálat) kezdenek, ami jelentkező motivációjának erősségét méri fel. A kérdések szövege a következő: Az emberek különböző okok miatt folytatnak állatorvosi tanulmányokat. Kérjük, jelölje meg, hogy az alábbi állítások mennyire tükrözik az Ön személyes helyzetét egy 1-5-ig terjedő skálán (1 = egyáltalán nem értek egyet, 5 = teljes mértékben egyetértek).”

Ezt követően 4 fős felvételi bizottság előtt zajlik a szóbeli meghallgatás. A beszélgetés értékelése az alábbi szempontok szerint történik: motiváltság (max. 4 pont), szakmai felkészültség (max. 4 pont), kritikai gondolkodásmód (max. 4 pont), kommunikációs képességek (max. 4 pont), Országos Állategészségügyi Verseny (max. 4 pont – akik a 3 online forduló mindegyikét legalább 50%-ra teljesítették)

A szakmai felkészültség értékeléséhez szükséges az alábbi ajánlott szakirodalom listából egyet választani a felvételi vizsgára:

 
További információk az egyetem weboldalán: univet.hu/hu/felveteli/felveteli-2025